6 Ocak 2017 Cuma

TERÖRE İNAT GEZİYORUM.

Bir önceki dosyada da belirtmiştim "Teröre inat gezmeye devam edeceğim" diye. Geçtiğimiz Kasım ayında Adana'da patlama oldu. Bir kaç gün sonra ben Adana'ya gittim. Ne bir plan, ne de programlanmış bir geziydi açıkçası. Rastlantılarla dolu bir seyahat yaşadım. Gaziantep'de yaşayan halam göz ameliyatı için Adana'daydı onu gördüm. Birisi 36 yıldır görmediğim kuzenlerimle hasret giderdik. Arayı bu kadar açmamak gerekiyor. Başta Oya olmak üzere ailemin güzel insanları beni inanılmaz şımarttı. Sağolun, varolun.
Girizgahtan sonra gelelim Adana'ya.
Otele yerleştikten sonra ver elini Kazancılar Çarşısı. Burası gerçekten de kazan imalatı yapılan ve kentin en güzel yerlerinden birisi.


Yemekler halen geleneksel yöntemlerle pişirildiği için Kazancılar Çarşısı'nda faaliyet tüm hızıyla sürüyor. Malum en lezzetli yemekler bakır kazanlarda pişer. Eee Adanalılar ağzının tadını fazlasıyla biliyor.
Fakat Kazancılar Çarşısı'nın bir başka özelliği ise kebapçıları.
Gerçi Adana'da nereye gitseniz kebapçı var. Fakat edindiğim tecrübe odur ki hijyene fazla önem vermiyorsanız en güzel kebabı en uygun fiyata Kazancılar Çarşısı'nda yersiniz.


Gördüğünüz masada et ve içecek dışında hiç birşeyden para almıyorlar. Sizin istemenize gerek yok. Ezme, salata, yeşillik envai çeşit, turp v.s masaya teşrif ediyor. Gördüğünüz yiyeceklere çok komik rakamlar ödedim. Gerçi nereye giderseniz gidin her yer 3 aşağı 5 yukarı aynı. Keza kuzenimin götürdüğü lüks bir restorantta da fiyatlar farklı değildi.
Ben fotoğraf peşinde olduğum için kentin eski mahalleri beni daha çok cezbediyor. Bu yüzden de daha çok oralarda dolaşıyorum.

Günün en işlek saatlerinden.
Abinin birisi caminin halısına postu sermiş miskinlik yapıyor.

Oysaki aynı zaman dilimi içerinde bu abla çocuklarıyla birlikte imalat yapıp bütçesine katkı sağlıyor. Üstelik de büyük bir mütevazilikle.
Çelişkiyi paylaşayım dedim.

Ülkemin büyük bölümünü gezdim Adana'nın tatlıcılarını ayrı bir yere koyuyorum. Gördüğünüz tatlılardan beğendiğinizi alıp yiyorsunuz ayak üstü. Beğendiyseniz yemeye devam. Beğenmemek ne mümkün hepsi taze, hepsi de birbirinden lezzetli.
Sırf bu tatlıları yemek için bile gidilir Adana'ya.
Fiyatına gelince 3 para...
Vallahi bedava.
İnanmayan gitsin, tatlı parası benden.

Evet bu da kentin en güzel manzaralarından birisi. Sabancı ailesi tarafından yaptırılan Merkez Camii gece olunca Taş Köprü'den böyle görünüyor.
Sağolsun kuzenim Burçin gecenin bir saati olmasına rağmen bu fotoğrafı çekmemi sağladı.


Teşekkürler Yasemin Adana'ya gitmeme vesile olduğun için.
Bir teşekkür de kuzenlerim Oya ve Burçin'e. Samimi duygularla geçen zaman için.
Bahriye halamı unutmak olmaz tabii ki. Teşekkürün en büyüğü ona gitsin. Bana sevgisini ziyadesiyle aktardığı için.


Işığımın yettiği kadar.
Minnetle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder