15 Şubat 2013 Cuma

LAMEKAN-BİMEKAN=YOKLUK-HİÇLİK

Gazetecilik yaptığım yıllarda hep kafa yormuştum neden insan yerini, yurdunu terk etmek zorunda kalır diye.
Bugün halen kafa yoruyorum hangi ruh hali insanı LAMEKAN-BİMEKAN olmaya iter ?
Onların yaşamı bana hep yokluk ve hiçlik duygularını anımsatmıştır.
Dünya'nın hangi ülkesine giderseniz gidin, bu türden insanlarla karşılaşmanız mümkün. Örneğin Las Vegas'da yeraltı sel tahliye kanallarında yüzlerce insan yaşıyor. İlgilenen olursa bu siteye bakabilir. http://fotogaleri.haberler.com/gunah-sehrinin-karanlik-yuzu
Bimekan olmanın sosyal statü ile bir ilgisi var mı?
Ergüder Yoldaş isimli çok yetenekli bir besteci vardı. Bir anda kent yaşamından kendini soyutlayıp uzun bir süre Büyükada'da çadırda yaşamıştı. Tüm girişimlere rağmen...
Eğer duyarlı biri iseniz hangi kentte olursanız olun çevrenize dikkatli bakınca her yaştan BİMEKAN'a rastlarsınız. Yaptığım kısa bir araştırmada da çoğunun kimliğinin olmadığını gördüm.
Ben size İstanbul'da yaşayan LAMEKAN-BİMEKAN'larla ilgili fikir sahibi olmanız için bir seçki hazırladım.
Pembe pikesinin altında çınarın gölgesinde acaba ne rüyalar görüyor?

Soğuktan korunmak için ellerini bacaklarının arasına kıstırmış, onun da hayalleri başka...

Bu karedeki yaşlı amca kendine kartonlardan yatak yapmış. Üzerindeki pantolona biraz dikkatli bakacak olursanız ne kadar uzun zamandır yıkanmadığını anlarsınız.
Bir zamanlar onun da ne hayalleri vardı.
Kim bilir belki de halen vardır hayalleri...
Bunların hiç biri yersiz yurtsuz değil.
Bunlar Lamekanlara özenip çayıra serilenler.
Bu kardeşimi ne üzerine düşen yapraklar rahatsız etti,
ne de benim burnunun dibine kadar girip fotoğraf çekmem.
"Acaba mahremine fazla müdahalemi ettim, ya da hayallerine gölge mi düşürdüm" diye düşünmedim dersem yalan söylemiş olurum.

Not- Bilmeyenler için. LAMEKAN-BİMEKAN yersiz- yurtsuz, evsiz-barksız demek.  İstanbul'da çok daha çarpıcı yersiz yurtsuzlar var. Ancak, ben dolaşırken böyle bir tabloyla karşılaştım. Bunu da paylaşmak istedim.

"Işığımın yettiği kadar"...
Minnetle.

2 yorum:

  1. Bence asıl onların hayalleri vardır.Bir de böyle fotoğraflar çekmek zor değil mi?İnsanlar tepki vermiyor mu?Biz öğrencilik yıllarında istanbulu sokak sokak gezip fotoğraf çekerken çok çeşitli tepkiyle karşılaşır,yorulurduk artık cevap vermekten.Ellerinize sağlık.
    Gülcan

    YanıtlaSil
  2. Sevgili Gülcan, hayatım boyunca insanları rahatsız etmekten çekinmişimdir. Halen de bu çekingen halim devam eder. Ancak, meslek gazetecilik olunca bazı şeyleri sanki daha kolay yapıyorum.

    YanıtlaSil