5 Mart 2013 Salı

ÇIĞ, İNSAN VE OVİT...

Rize'nin İkizdere İlçesi'nde bulunan Ovit Dağı'nı zaman zaman televizyon ve gazetelerden duyarsınız. Ovit kardan kapandı, Ovit'e çığ düştü ..... kişi mahsur kaldı gibi.
Rize'nin İkizdere ile Erzurum'un İspir İlçesi'ni birbirine bağlayan Ovit dağı geçidi 2640 metre rakımda yer alıyor.
Karadeniz'e yolum ilk kez 88 yılında düştü. O zaman Hürriyet Haber Ajansı Büro Şefi olan Turgay Murtezaoğlu sayesinde bölgeyi gezme imkanım oldu. Turgay olmasaydı ne bölgeyi bu kadar iyi gezebilir, ne de bu kadar kapsamlı fotoğraf çekebilirdim. 5 gün boyunca Trabzon senin, Rize benim dağ taş dolaşıyoruz. Turgay, "Buraya kadar gelmişken Ovit'i de gör" dedi. Hiç unutmuyorum. Altımızda LADA marka 4 çeker araç var. Keçi gibi gidiyor. Bilenler bilir, belirli bir yerden sonra Ovit Dağı'na çıkmak hiç de kolay değil. Zaten doğa da  "buraya kadar" dedi devam edemedik. Her şeye rağmen biz altımızdaki araç sayesinde ve o günün şartlarında iyi yol almışız. Neyse ben 25 yıl önce Ovit Dağı'nda karşılaştığım manzarayı paylaşmak istedim.

Ovit Dağı'na çığ düşmüştü. Çığ düşerken önünde ne kadar ağaç varsa söküp atmış. Ekiplerin günlerce çalışması sonucu yol açılabilmişdi. Burada biraz açıklama yapma gereği duydum. Sağ tarafta gördüğünüz yol açıldıktan sonra çığdan geriye kalan kar kütlesi. Peki neden bu kadar kirli. Çünkü çığ, durdurulması mümkün olmayan bir güç olduğu için, önüne ne gelirse beraberinde sürüklemiş. Taş, toprak, ağaç v.s. Ayrıca yoldan geçen araçların sıçrattığı çamur da cabası.

Karın hacmi o kadar büyüktü ki derenin üzerini bile kaplamıştı.  (Üstteki fotoğrafın sağ uzantısı)
Kar vadiden aşağıya inerken önüne gelen ne varsa beraberinde sürüklemiş.  Çevre köylerde yaşayanlar ise her türlü tehlikeyi göze alıp çığın sürüklediği ağaçları topluyordu. (ilk fotoğrafın sol tarafı)

Erkekler büyük tomrukları taşınabilir hale getirirken, kadınlar da boş durmuyor.
Tonlarca karla birlikte yüzlerce çam ağacı kökünden sökülmüştü. Doğa bir taraftan acımasız yüzünü gösterirken, diğer taraftan fakir, fukaraya rızkını vermişti.

Toplayabildikleri ne varsa hepsini istifliyordu cefakar Karadeniz kadınları.
Kendi ağırlığından daha fazlasını sırtlamıştı...
Normal şartlarda ormandan çam kesmek kesinlikle yasaktır. Sanayi ağacı olduğu için orman muhafaza memurları damgalamadan çam kesemezsiniz. Keserseniz başınız ciddi şekilde belaya girer.Burada yüzlercesini doğa emrinize sunmuş. (Ormancının kesin haberi vardır)


Bugün bu bölgeye tünel yapılıyor. Temeli 2012 yılında atılan 14 bin 700 metrelik tünel bittiğinde Rize'den Erzurum'a ulaşım çilesi bitecek. 2015 yılında bitirilmesi planlanan tünel 250  kilometrelik yolu da 200 kilometreye düşürecek. (Bu fotoğraf bana ait değildir. Bir internet sitesinden alınmıştır)


Karadeniz deyince akla yeşilin her tonu gelir. Ben Karadeniz'in güzelliklerini anlatmayı ilerleyen zamana bırakıyorum. Bana bu gezide eşlik eden Turgay kardeşime teşekkür ediyor, sağlık dolu bir ömür diliyorum."Işığımın yettiği kadar"
Minnetle

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder