23 Şubat 2015 Pazartesi

SEN NEYMİŞSİN KAR, ORMAN BİLE YANDI...

Malum geçtiğimiz günlerde kar nedeniyle ülke her zamanki gibi felç oldu. Ben de çareyi kentten kaçmakta buldum. Kaçmayıp da ne yapayım zaten. Yağışsız havada araba kullanmayı bilmeyen görgüsüzler, karlı havada hiç bir önlem almadan trafiğe çıkıyor. Gerisini siz tahmin edin İstanbul'da trafiğin. Neyse "ben doğaya, doğa bana alışkın nasıl olsa"deyip dağ, bayır dolaştım. Bugüne kadar karda çok fotoğraf çektim, ancak sanki bu defa ışıklar daha farklı geldi bana. Bu durumu da "kar"a bağlıyorum.
Fikir vermesi açısından hem siyah-beyaz hem de renkli çekimler yaptım. Yarım saat gibi bir sürenin içerisinde ışıkta nasıl değişmeler olduğunu burada fotoğraflarla göstermeye çalışacağım. Tabi burada konuma göre kardan kaynaklanan ışık yansımalarını da göz ardı etmemek lazım. 
Önce bir tepeden köyü görüntüledim. Gökyüzü görüldüğü gibi inanılmaz ışık oyunlarına gebe. Bu yüzden çok hızlı hareket etmem lazım. Ve maraton başlıyor. Bu gördüğünüz konumdan sola doğru koşturmaya başlıyorum.Yokuş aşağı inerken bu manzarayla karşılaştım.   
Ardından bu.

Şu ışıklara bakın allah aşkına. Çok hızlı hareket etmem lazım, çünkü güneş hızlı hareket ediyor. Gerçi yetişmek mümkün değil güneşin hızına. Artık yetişebildiğim kadar. Çok da kolay olmuyor aslında bu kadar hızlı hareket etmek, ısı sıfırın altında ve her yer buz tutmuş. Botlarım çok iyi olmasına rağmen kaç kez düşme tehlikesi geçirdim hızlı hareket edeceğim diye. 
Bu karenin ışıklarıyla bir üstteki kare arasında çok büyük farklılıklar var. Aradaki mesafe ise 50 bilemediniz 75 metre. Yani irtifa olarak daha aşağıda olmama rağmen fotoğraf daha parlak ve flaş etkisi var. Bir önceki fotoğrafta ışığı bu kadar etkileyen unsur ormanın güneşin önüne yaptığı filtre etkisi.

Evet gelelim başlığa koyduğum "ORMAN BİLE YANDI" fotoğrafına. Bu kadar yıldır fotoğraf çekiyorum. Böylesine bir enstantaneyle ilk kez karşılaşıyorum. Açıkçası beni çok etkiledi. Gökyüzü görüldüğü gibi pek de açık değil. Ancak kar nedeniyle meydana gelen ışık yansımaları bu görüntünün yaşanmasına yol açtı. Ben de paylaşmak istedim.Not- Bu fotoğraflara hiç bir müdahale yoktur. Doğa neyi sundu ise onu fotoğrafladım.Işığımın yettiği kadar...
Minnetle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder